Terméktörzs, Termékkategóriák, Termék összetevők importálása, Minimum készlet import

Ön itt áll:
  • Főoldal
  • Terméktörzs, Termékkategóriák, Termék összetevők importálása, Minimum készlet import
← Minden témakör

Termékkategóriák

A termékkategóriákat a Termék/Termékkategóriák menüpontban tudod rögzíteni.

A termékkategóriák célja, hogy a tényleges termékektől el lehessen különíteni a számviteli nyilvántartásokhoz használt termékeket (gazdasági eseményeket), mint például a  szolgáltatás típusú termékek (pl. áramdíj), amelyeket nem, vagy csak ritkán értékesítünk, illetve  riport készítésénél  is hasznos lehet.

Terméktörzs

A termékeket rögzítheted manuálisan, illetve Excel fájlból importálhatod is.

Manuális termékfelvitelhez kattints a Termék/Terméktörzs/Új gombra, majd töltsd ki a termék adatokat. A sárgával jelölt mezőket kell kötelezően kitöltened.

A Termékkód nem kötelező mező, ha üresen hagyod, akkor a bizonylatszám beállításoknak megfelelően automatikusan generálja a rendszer.

A Termék típus és a Készletkezelés típusa mezők beállításai összefüggnek és következő kombinációkba tudod állítani:

Termék típusa\Készletkezelés típusaGyártásosTermékSzolgáltatás
Receptúrásx
Van készletxx
Sarzskezelésxx
Nincs xx
Gyári szám kezelésx

A Vonalkód nyomtatás gomb csak akkor aktív, ha korábban kitöltötted a Vonalkód mezőt. A gomb megnyomása után meg kell adnod a példányszámot. A címke tartalmazza a termék nevét és vonalkódját, mérete 75mm x 30mm.

A termékek importálására, tömeges létrehozására és/vagy módosítására is van lehetőséged a Termék/Termék importálás menüpontban az Import sablon letöltésével.

Az Excelben kötelező kitöltened a következő mezőket:

  • Termékkód
  • Név
  • Termék típus
  • Termékkategória
  • Mennyiségi egység
  • ÁFA
  • Nettó egységár
  • Bruttó ár
  • Készletezés típusa

Ha elkészültél a sablonnal, a Tallózás gombbal tudod kiválasztani, majd az Excel import gombra kattintva betölteni.

Sikeres és sikertelen importálásról is üzenetet ad a rendszer. Sikeres importálás esetén a Termék/Terméktörzs menüpontban tudod ellenőrizni a betöltött adatokat.

Sikertelen importálás esetén a rendszer kiírja, hogy melyik oszlop melyik cellájában szükséges módosítás. Ezek javítása után a importálást próbáld újra.

Egyszerűen frissíthetsz, módosíthatsz több termékadatot is: a Terméktörzs menüben az Excel Export gombra kattintva az import sablon formátumában letöltődik a terméktörzs, amit a szükséges módosítások után vissza is tudsz importálni.

Terméklap altabjai

  • Mennyiségi egységek: Egy terméken több típusú mennyiségi egység is lehet. (Darab, Doboz, Raklap, Liter stb.) Új mennyiségi egységet a Hozzáadás gombra kattintva tudsz felvenni. A felugró ablakon ki kell választanod a korábban létrehozott mennyiségi egységet (Név, ennek beállítását az – Adminisztráció/Adminisztrációs alapadatok/Mennyiségi egységek menüben tudod elvégezni) és meg kell adni az Alapértelmezett mennyiségi egységhez képest az Átváltási mennyiséget is.
  • Csatolt fájlok: Dokumentumok csatolhatók a termékhez, például: 2D rajz, 3D modell, engedély, minőségi tanúsítvány
  • Képek: A termékekhez képeket a Képek altabon egyesével tudsz feltölteni a Tallózás majd Feltöltés gombok segítségével vagy tömegesen a “Fogd és vidd” funkcióval. Ilyenkor a feltölteni kívánt képeket a szaggatott szürke vonallal jelölt négyzetbe kell húznod. A képek között mindig van egy Fő kép, ami a terméklapon is megjelenik.

A további altabokról itt találsz részletes leírást.

Minimum készlet import

A Termék/Minimum készlet import menüben letölthető a mintafájl, amiben kötelezően a következő mezőket kell kitöltened:

  • Termékkód
  • Raktár
  • Minimum mennyiség

További mezők:

  • Dátumtól: A beállítás csak a megadott dátumtól lesz érvényes. Évente ismétlődő beállítás esetén kötelező megadni.
  • Dátumig: A beállítás csak a megadott dátumig lesz érvényes. Évente ismétlődő beállítás esetén kötelező megadni.
  • Évente ismétlődő: Értéke lehet Igen vagy Nem. Ha az értéke igen, akkor a beállítás minden évben a Dátumtól Dátumig érvényes lesz. Ilyenkor a rendszer csak a hónap és a nap beállításokkal számol.

Ha Tallózással kiválasztod az import fájlt, és az Excel import gombra kattintasz, megtörténik az importálás.

Az Excel Export gombra kattintva le tudod tölteni a korábban rögzített minimum készlet beállításokat is. Az Excel formátuma megegyezik az üres sablon formátumával, ennek újra importálásával az adatokat módosíthatod.

A SMARTBooks Business Pro csomagja sarzsos, gyáriszámos, receptúrás és gyártásos termékeket is kezel.

Termék összetevők importálása

A gyártásos és a receptúrás termékek összetevőit a Termék/Termék összetevők importálása menüpontban tudod importálni, az importfájl elérhető, ha az Import sablon letöltése gombra kattintasz.

Az importálás során kötelező mezők:

  • Fő termék termékkódja
  • Összetevő Termékkódja
  • Összetevő mennyiségi egysége
  • Szorzó mennyiség
  • Osztó mennyiség

Ha az Excel Export gombra kattintasz, le tudod tölteni a korábban rögzített összetevőket. Az Excel formátuma megegyezik az üres sablon formátumával. Válaszd ki Tallózással az import fájlt, és ha az Excel import gombra kattintasz, megtörténik az importálás. A fő termék, amihez az összetevőket importálod, csak gyártásos vagy receptúrás termék lehet. Az összetevő viszont nem lehet sarzskezelt vagy gyáriszámos.

Ha az Excel Exporttal letöltött fájlt töltöd vissza, akkor a módosított adatokat frissíti a rendszer, az újakat hozzáadja, a törölteket viszont nem törli.

a) Sarzskezelt termékek

A sarzskezelt termékek a következő beállításokban különböznek a többi terméktől:

  1. Termék típusa lehet:
    Termék: Sarzs számmal rendelkező készletes termék.
    Gyártásos: A rendszerben az Egyszerűsített gyártás funkcióval előállított termék.
  2. Készletkezelés típusa: Sarzskezelés
  3. Kiadás típusa: A rendszer alapértelmezetten FIFO készletkezelési módszerrel dolgozik, de a sarzsos termékek esetében, ha szükséges (gyártási dátum, vagy lejárati dátum esetén), akkor FEFO-ra vált.
    Bevét dátum: Az a dátum, amikor az adott sarzs készletre került.
    Gyártási dátum: A készletre vételkor gyártási dátumként megadott dátum. Gyártott termék esetén a gyártás végrehajtásának a napja.
    Lejárati dátum: A készletre vételkor lejárati dátumként megadott dátum. Gyártott termék esetén a gyártás során kell megadni a lejárati dátumot.
  4. A rendszerben beállíthatod, hogy a termék sarzs számának a gyártó által megadott sarzsot használod, vagy a rendszernek kell generálni.
    Amennyiben a Gyártói sarzs azonosítás checkbox-ot bejelölöd, akkor a készletek rögzítésekor (raktárbevét) a rendszer bekéri a Gyártói sarzs azonosítót. Gyártásos termékek esetén a gyártás előtt meg kell adnod az azonosítót. Ha a Gyártói sarzs azonosítás checkbox-ot nem jelölöd, akkor a rendszer automatikusan generálja a sarzsszámot a raktárbevét során, vagy a gyártás megkezdése előtt megadott bevét/gyártás/lejárati dátumból. Az automatikusan generált sarzsszám formátuma L201103, ahol az L előtag után a megadott dátum szerepel év-hónap-nap formátumban.
  5. A sarzskezelt termék lehet kiadási gyáriszámos is. Erre tipikus példa a sorsjegy, amiből egyszerre sokat készítünk, de mindegyiknek egyedi azonosítója van. A sarzskezelt és kiadási gyáriszámos termékeket csak a sarzsszámuk szerint tartjuk készleten, de az egyes termékek kiadásakor meg kell adni a tételek kiadási gyáriszámát is.

b) Gyáriszámos termék

A gyáriszámos termék a következő beállításokban különbözik a többi terméktől.

  • Termék típusa lehet: Termék
  • Készletkezelés típusa: Gyári szám kezelés

Kiadási gyáriszámos termékek beállításai:

A kiadási gyáriszám kezelés lényege, hogy a gyáriszámmal ellátott termékek azonosító számait nem kell bevétkor rögzítened, elég azokat a kiadáskor, a szállítólevél elkészítésekor megadni. Ekkor a gyártási számokat a rendszerben nem tartjuk nyilván. 

A kiadási gyáriszám beállítást a terméklapon kell elvégezni. Ennek öt típusa lehet:

Termék típusaKészletkezelés típusaGyártói sarzs azonosításKiadási gyáriszámos
TermékVan készletx
TermékSarzskezelésxx
TermékSarzskezelésx
GyártásosSarzskezelésx
GyártásosSarzskezelésxx

Általánosságban az 1. eset használatos.

A 2. esetben a rendszer bevétkor egy sarzsszámot generál a terméknek, de a kiadáskor meg kell majd adnod a termék egyedi gyártási számát is.

A 3. esetben a bevétkor manuálisan kell rögzítened a gyártó/beszállító által megadott sarzs számot, de a kiadáskor meg kell adnod a termék egyedi gyártási számát is (például: sorsjegyek, kuponok kezelése).

A 4. esetben ha a gyártott termék Kiadás típusa lejárati dátum, akkor a gyártás előtt meg kell majd adnod a lejárati dátumot, majd a kiadáskor a termék egyedi gyártási számát is (például: sorsjegyek, kuponok kezelése).

Az 5. esetben a gyártás előtt meg kell adnod a sarzs számot, majd a kiadáskor a termék egyedi gyártási számát is (például: sorsjegyek, kuponok kezelése).

c) Gyártott termékek

A gyártott termék alatt a rendszerben az Egyszerűsített gyártás funkcióval létrehozott készleteket értjük. A gyártott termékek Termék típusa gyártásos.

A Készletkezelés típusa lehet:

  • Van készlet
  • Sarzskezelés

A gyártott termék a gyártás során az összetevőkből jön létre. A legyártott termék készletre kerülnek, a felhasznált összetevők (alapanyagok) pedig lekerülnek a készletről. A gyártott terméket elmentheted az összetevők megadása nélkül, de a gyártás nem végezhető el. A szükséges összetevőket (alapanyagokat) az Összetevők altabon kell megadnod, illetve importálhatod is a Termék összetevők importálása részben leírtak szerint.

A gyártott termékek súlyát a terméklapon a Nettó illetve Bruttó súly mezőkben tudod megadni.Amennyiben a gyártott termék sarzskezelt is, a Készletkezelés típusát Sarzskezelésre kell állítanod, és a normál sarzskezelt termékekhez hasonlóan be kell paraméterezned a Sarzskezelt termékek részben leírtak szerint.

d) Receptúrás termékek

A receptúrás termékek olyan speciális termékek, ahol magát a terméket nem, csak annak összetevőit tartod készleten. A készletről való kiszedés esetén a szükséges összetevőket összeszedheted, de a bizonylatokon (Ajánlattól egészen a Vevői számláig) a receptúrás termék jelenik meg. A receptúrás termékek Termék típusát termékre, a Készletezés típusát pedig receptúrásra kell állítanod. Szükséges még az Összetevők altabon megadnod a termék összetevőit (alapanyagait). Arra figyelj, hogy összetevőnek nem lehet megadni gyáriszámos vagy sarzskezelt terméket.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.