Mit tegyünk, ha eltér egymástól a vevő-szállító analitika és a főkönyv?

Ön itt áll:
← Minden témakör

A vevő-szállító analitika és a főkönyv közti eltérések lehetséges okai:

a) Van olyan szállító számla, amely csak lezárásra került, de könyvelésre nem

Vizsgáljuk meg a Szállító számla menüpontban az alábbi szűrési feltétellel, hogy minden lezárt státuszú számla könyvelt-e is egyben:

b) A nyitó bizonylatok összege nem egyezik a nyitó főkönyvben rögzített összeggel

A főkönyvben állítsuk be a nyitó főkönyv dátumát, majd nézzük meg a 311/454 főkönyvi számok egyenlegét:

A vevő-szállító analitikában generáljunk egy kintlévőség állapotot a nyitó főkönyv napját megelőző dátummal vevő és szállító oldalon is:

A kapott egyenlegeket hasonlítsuk össze a főkönyvi egyenlegekkel.

Ha eltérést tapasztaltunk, kérjük le az importált nyitó vevő és szállító számlák listáját a vevő számla és szállító számla menüpontokban a nyitó főkönyv dátumát megelőző napig az alábbi szűrőkkel:

Egyeztessük a számlák hátralék oszlopának összegét a nyitó főkönyvi egyenlegek értékével, vizsgáljuk meg, pontosan mennyi az eltérés. Előfordulhat, hogy kihagytunk egy számlát a nyitott számlák listájáról, vagy a nyitó főkönyvben téves adatot adtunk meg.
Figyelem! A nyitó számlák hátralék összege csak akkor ad a nyitó főkönyvhöz viszonyítható adatot, ha még nem történt hozzájuk a rendszerben pénztári vagy banki kiegyenlítés a nyitó főkönyv dátumát követően.

Ha megvan az eltérés oka, töltsük fel a hiányzó számlát, vagy javítsuk a főkönyv értékét.

c) A nyitó bizonylatok számviteli teljesítés dátuma későbbi, mint a nyitó főkönyv dátuma

Ellenőrizzük a vevő számla/szállító számla menüpontokban, hogy nem töltöttünk-e fel véletlenül olyan nyitó számlát, amelynek számviteli dátuma későbbi, mint a nyitó főkönyv dátuma. Ehhez az alábbi szűrési feltételt alkalmazhatjuk, a tartomány kezdő dátuma a nyitó főkönyv dátuma legyen:

Ha a kapott listán találunk bizonylatot, akkor vizsgáljuk meg, hogy helyesen töltöttük-e ki a számlánál a számviteli teljesítés dátumát, illetve, hogy helyesen adtuk-e meg a nyitó főkönyv dátumát.

d) A részben kiegyenlített nyitó bizonylatok fizetés dátuma későbbi, mint a nyitó főkönyv dátuma

Az alábbi szűréssel vizsgáljuk meg, hogy van-e olyan nyitó számla, amely részben kiegyenlített és a részkiegyenlítése később történt, mint a nyitó főkönyv dátuma:

Ha a kapott listán találunk bizonylatot, akkor vizsgáljuk meg, hogy helyesen töltöttük-e ki a számlánál a fizetés dátumát, illetve, hogy helyesen adtuk-e meg a nyitó főkönyv dátumát.

e) Bankbizonylaton vagy pénztárbizonylaton vevő követelés vagy szállító kötelezettség főkönyvi számra történt könyvelés vevő/szállító kiegyenlítéstől eltérő jogcímen

Figyelem! Vevő kiegyenlítés és szállító kiegyenlítés minden esetben az ezzel azonos nevű jogcímeken kell, hogy történjen, ellenkező esetben a vevő-szállító analitikába nem kerülnek be a kiegyenlítések, kizárólag a főkönyvbe!

Az alábbi szűréssel megvizsgálhatjuk, történt-e vevő kiegyenlítés vagy szállító kiegyenlítés jogcímeken kívül más jogcímre könyvelés vevő követelés vagy szállító kötelezettség főkönyvi számokra. Ahol például főkönyvre könyvelés jogcímet látunk a megjegyzés oszlopban, az a könyvelési tétel csak a főkönyvbe került be, a vevő-szállító analitikába nem:

f) Vegyes bizonylaton vevő, szállító, pénztár vagy bank naplóban történt könyvelés vevő követelés vagy szállító kötelezettség főkönyvi számra

Figyelem! Ha vevő követelés/szállító kötelezettség főkönyvi számokra könyvelünk vegyes bizonylaton, a vevő-szállító analitikába nem kerülnek be ezek a könyvelési tételek, kizárólag a főkönyvbe!

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.