Bankbizonylat

Ön itt áll:
← Minden témakör

Bankbizonylat rögzítése

Új bankbizonylat rögzítéséhez kattintsunk a bal felső sarokban található ÚJ gombra!

Töltsük ki a bankkivonat alapadatait!

A bankszámla név mezőben válasszuk ki a könyvelendő bankot (pl. OTP EUR, OTP HUF)! Ekkor megjelennek az adott bankszámla aktuális adatai.

A bizonylatszám mezőbe írjuk be a bankbizonylat számát.

A keltezés, kezdő dátum, záró dátum alapértelmezetten a rögzítés napja. Ezeket a dátumokat töltsük ki a bankkivonat adatai alapján.

Írjuk be a bankkivonaton szereplő záró egyenleget az Elvárt záró egyenleg mezőbe.

Banki tételek rögzítése

Az alapadatok kitöltését követően a Tételek közé tudjuk felvinni a bankkivonat különböző sorait.

Új bankkivonat tétel létrehozásához kattintsunk a Hozzáadás gombra!

A megnyitott adatlapon töltsük ki a Jogcím mezőt! Ehhez ki kell választanunk a megfelelő jogcímet a lenyitható listából.

A jogcímek főkönyvi számmal együtt láthatóak a listában.
A bankbizonylat jogcímek előre definiáltak.

A választható jogcímeket a rendszer a Pénzügy/Pénzügyi alapadatok/Jogcímek alapján jeleníti meg, amelyek igény szerint bővíthetők.

A jogcímet többféleképpen kiválaszthatjuk:

  • ha ismerjük a tételhez kapcsolódó főkönyvi számot, ennek beírásával (pl. 532),
  • a rögzítendő tétel nevének begépelésével (pl. bankköltség),
  • a lista lapozásával és a megfelelő tétel kiválasztásával.

A dátum mezőbe írjuk be vagy a naptárból válasszuk ki a rögzítendő tétel dátumát!

A Tétel érték mezőbe írjuk be az összeget!

A Közlemény és/vagy Megjegyzés mezőket töltsük ki tetszés szerint, de ezek kitöltése nem kötelező!

Az OK gombra kattintva mentsük el a tételt.

A következő tétel rögzítéséhez ismét kattintsunk a Hozzáadás gombra!

Vevő, szállító számla kiegyenlítésének rögzítése

Új tétel hozzáadásakor válasszuk ki a Vevő kiegyenlítés/Szállító kiegyenlítés jogcímet!

A dátum mezőbe írjuk be vagy a naptárból válasszuk ki a rögzítendő tétel dátumát!

A kiegyenlítésre váró bizonylatok keresésére 2 lehetőség van:

            1. A Partner mezőben kiválasztjuk a partnert (elkezdjük gépelni a partner nevét vagy a lenyitható listából kiválasztjuk). Ebben az esetben csak az adott partner kiegyenlítendő számlái láthatóak.

            2. A Külső bizonylat mezőben a lenyitható listán az összes vevő/szállító összes fizetendő számlája látható. Innen is kiválaszthatjuk a kiegyenlítendő tételt. Fontos, hogy a számláknak “Lezárt” státuszban kell lenniük annak érdekében hogy itt megjelenjenek.

Válasszuk ki az aktuális kiegyenlítendő számlát! Ekkor megjelenik a Külső bizonylat mezőben a bizonylat száma, illetve az Összeg mező alapértelmezésben a számla adataival kitöltve.

Vevő, szállító több számlájának egyidejű kiegyenlítése

Ugyanazon vevő/szállító több számlája is kiegyenlíthető egy tételen belül. Ekkor az Új kiegyenlítés gombra kattintva kiválaszthatjuk a partner további, kiegyenlítésre váró számláit. Egy tétel csak azonos vevő/szállító számláit tartalmazhatja.

Részkiegyenlítés rögzítése

Részkiegyenlítést is könyvelhetünk a vevő/szállító számlákhoz. Ekkor az összeg mezőkbe a ténylegesen kiegyenlített összeget írjuk be!

Túlfizetés rögzítése

Túlfizetés esetén a szokásos módon egyenlítsük ki a partner számláját, a külső bizonylat mezőben kiválasztva a bizonylatot, az összeg mezőben pedig a számla teljes összegét beírva, majd Ok gomb. Ezután a Hozzáadás gombbal válasszuk ki újból a vevő vagy szállító kiegyenlítés jogcímet és a partnert, majd a Külső bizonylat mező melletti kék X-re kattintva töröljük a Külső bizonylat mezőt, és írjuk be a Tétel érték mezőbe a túlfizetés összegét.

Bankbizonylat mentése

Bankbizonylat rögzítése és könyvelése a Mentés gombra kattintva történik. Ha a (számított) záró egyenleg nem egyezik meg az elvárt egyenleggel, akkor a program hibát jelez.
Keressük meg a hiba okát! Nézzük meg, hogy az elvárt egyenleg valóban a kivonaton szereplő egyenleggel azonos-e, illetve a lekönyvelt banki tételek összegei megfelelnek-e a kivonaton található értékeknek!

A Mentés és bezárás gombra kattintva befejezhetjük a bankbizonylat könyvelését és visszatérhetünk a Bankbizonylat listaképernyőre.

Új bankbizonylat könyveléséhez kattintsunk az ÚJ gombra vagy zárjuk be az ablakot!

Mire figyeljünk a bankbizonylat szerkesztésekor?

Egy bankon belül ugyanazon időintervallumra (napra, időszakra) egy bankbizonylat rögzíthető. Ha a megjelölt időintervallumra történt már adatrögzítés, a program hibát jelez. Ellenőrizzük és szükség szerint javítsuk a korábban rögzített bankkivonatok illetve a rögzíteni kívánt kivonat dátumait!

Egy bankon belül egy bizonylatszám egyszer szerepelhet.

Egy bankon belül legutolsónál korábbi bankszámla kivonatot nem lehet rögzíteni. 

Az utolsó bankbizonylat értékét és tételeit módosíthatjuk. A korábbi bankszámla bizonylatok tételei is módosíthatók, de az elvárt záró egyenleg nem változhat.

Bankbizonylat módosítása

A Bankbizonylat menüpont alatt található listából válasszuk ki a módosítandó kivonatot, dupla kattintással nyissuk meg és végezzük el a kívánt módosítást.

Fontos! Csak a legfrissebb bankbizonylaton van lehetőségünk egyenleget is érintő módosításokat végezni. Korábbi bankbizonylatokon csak olyan módosítások végezhetők, amelyek az egyenleget nem változtatják meg. Ha korábbi bankbizonylatot szeretnénk javítani, annak leírását lásd alább, a Bankbizonylat javítása cím alatt.

Ha a kivonaton szereplő bármely banki tételt szeretnénk módosítani, válasszuk ki a Tételek közül a megfelelő sort, majd nyissuk meg dupla kattintással és írjuk át az adatokat!

Bankszámlakivonat importálása

A SMARTBooks rendszer lehetőséget nyújt a bankkivonatok importálására, automatikus összepontozására, és a bankbizonylat tételek automatikus rögzítésére. Az ehhez szükséges mintafájl innen tölthető le.

Bankkivonat import fájl kitöltése

A minél pontosabb feldolgozás és könyvelés érdekében érdemes elvégezni néhány alapbeállítást a bankkivonat import előtt.

Bankkivonat importhoz szükséges konfigurációk

A Partner/Partnertörzs menüpontban a partner adatokhoz be kell állítani a bankszámla adatokat.
Ha korábban ezt nem tettük meg, a bankbizonylat tételeknél, az összepontozás során lehetőség van utólag hozzárendelni a számlaszámot a partnerhez és elmenteni a partnertörzsbe.
Ezt követően már automatikusan működik az összepontozás.

A rendszer a negatív előjelű utalásokat (bankszámla terhelések) alapértelmezetten szállító számla kiegyenlítésként értelmezi.
A pozitív előjelű utalásokat (bankszámla jóváírások) pedig vevő számla kiegyenlítésnek veszi.  

Az alapértelmezett vevő/szállító típustól eltérő egyéb utalásokat (munkabér, adó, járulék, bankköltség, stb.) ezért a Pénzügyi alapadatok között kell beállítanunk, hogy a rendszer megfelelően kezelje.

  1. Először létrehozzuk a Jogcímet a Pénzügyi alapadatok/Jogcímek alatt. Megadjuk a nevét, a főkönyvi számot, típusnak kiválasztjuk a listából a megfelelőt.
  2. A Pénzügyi alapadatok/Jogcím – közlemény, számlaszám összerendelés alatt létrehozzuk a megfelelő összerendelést.
    A Jogcím mezőben kiválasztjuk a megfelelő jogcímet, majd az összerendelés típusától (bankszámlaszám és/vagy közlemény) függően kitöltjük a Bankszámlaszám és/vagy Megjegyzés mezőt.
  3. Ha az alapbeállításokkal megvagyunk, importálhatjuk a bankkivonatot.

Bankkivonat importálás menete

Importáláshoz kattintsunk a Bankszámlakivonat importálása gombra.
A megjelenő ablakban a Bankszámla név mezőben válasszuk ki a bankszámlát, melynek a kivonatát importálni szeretnénk, majd válasszuk ki a Fájltípus mezőből a kivonatunk fájltípusát.

Ezt követően a Fájl mező mellett kattintsunk a Tallózás gombra. Válasszuk ki a feltölteni kívánt fájlt a megfelelő meghajtónkról és mappából. Indítsuk el az importálást az Import gomb megnyomásával.

Bankkivonat importálásakor a rendszer a jogcím beállítás, összerendelés alapján felismeri az utalási jogcímeket, összepárosítja és a megfelelő főkönyvi számokra lekönyveli

Bankbizonylatok áttekintése

A már rögzített bankbizonylatokat a Bankbizonylat menüpont alatt találjuk. Itt minden bankszámla összes kivonata listaszerűen megjelenik.

Az adatok között tetszőleges szövegre kereshetünk a Szűrés mezőben, illetve szűrhetünk Bankszámlaszám, Bizonylatszám és a Kivonat kelte alapján.

Bankbizonylat javítása

A beépített kontrollpontok ellenére előfordulhat, hogy azután vesszük észre, valamit nem megfelelően rögzítettünk, miután már több bankkivonatot is felvittünk a rendszerbe. A rendszer minden korábbi bankbizonylatot lezár, csak a legfrissebb bizonylaton van lehetőségünk módosítani a fejléc adatokban, illetve a korábbi kivonatokon még végezhetők összepontozások vagy jogcím változtatások a tételsorokon, de az egyenlegek nem módosulhatnak.

Ha olyan bankbizonylaton szükséges a fejléc adatokban (pl. dátumok), vagy az egyenlegben változást okozó módosításokat végeznünk, ami már lezárt állapotban van, akkor az alábbiak szerint tudjuk szerkeszteni:

  1. Először lépjünk be a Pénzügy/Pénzügyi alapadatok menüpontba és kattintsunk a Bankszámlák fülre. Válasszuk ki azt a bankszámlát amelynek a bankbizonylatain módosítást szeretnénk elvégezni, és jelöljük be rajta a Technikai bank mezőt.
  2. Nyissuk meg szerkesztésre az érintett bankkivonatot és végezzük el rajta a szükséges módosítást. Ha az egyenlegben is történt változás, ügyeljünk rá, hogy minden későbbi keltezésű bankkivonaton is elvégezzük az egyenlegek módosítását.
  3. Ha minden szükséges módosítást elvégeztünk és az egyenlegek is mindenhol rendben vannak, lépjünk be ismét a Pénzügyi alapadatok menüpontba, és vegyük ki a bankszámlánál a Technikai bank mező jelölést.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.