Vevő számla

Ön itt áll:
← Minden témakör

Új vevő számla kiállítása

A Vevő számla menüpontban az Új gombra kattintva a kimenő számláinkat állíthatjuk ki a SMARTBooks Business rendszerben. A számlázáshoz és a kézi vevő számla rögzítéséhez is fontos, hogy a vevőhöz a partnertörzsben legyen beállítva számlázási cím!

Válasszuk ki a partnert! A partner számlázási adatai automatikusan kitöltődnek a partnertörzsből. (cím, deviza). A program a partnerhez beállított paraméterek alapján felajánlja a fizetési módot és fizetési határidőt is. 

SMARTBooks Business csomagok esetében a számla indítható:

  • a Partnertörzsből, az adott partner szerkesztőképernyőjéről, a Bizonylatok/Új számla,
  • az Ajánlat rögzítésekor a Pénzügy/Számla készítése,
  • a (vevői) Rendelés készítésekor a Pénzügy/Számla gombra kattintva.

A számla kelte csak az aktuális nap lehet.

A teljesítés dátumának alapértelmezésben az aktuális napot adja a program, de tetszőlegesen megváltoztathatjuk.

A fizetési határidőt automatikusan, a Fizetési feltételeknél kiválasztott paraméterek szerint generálja a program. Ha a listában szereplő lehetőségektől eltérő fizetési feltételeket szeretnénk megadni, válasszuk az átutalás (egyedi) lehetőséget, ekkor szerkeszthetővé válik a fizetési határidő mező.

A fizetési feltételek, deviza mezők értéke tetszőlegesen megváltoztatható.

A számlára rögzíthetjük a szállítási vagy postázási címet is. A Szállítási/Postacím mezőben válasszuk ki a címtípust, így az alatta lenyíló mezőben megjelenik a partnerhez rögzített összes szállítási vagy postázási cím. Ebből válasszuk ki a megfelelőt!

A számlaküldésre több lehetőség kínálkozik: e-mail, posta, fax, illetve nincs számlaküldés.

Időszakos elszámolású bizonylat esetén jelöljük be a Folyamatos teljesítés checkbox-ot! Jelölése esetén megjelenik egy új, kötelezően kitöltendő mező, az Elszámolási időszak vége, ahová a számviteli teljesítés időszak vége dátumát kell beírni.

A számla nyelve magyar vagy angol lehet.

Számla tételek létrehozása

A számlán tetszőleges számú tételt rögzíthetünk. A Tételek hozzáadásakor megjelenő ablakban az előzetesen rögzített termékeink közül választhatunk. Ha olyan, új terméket szeretnénk létrehozni, ami nem szerepel a listában, akkor a Megnevezés mező mellett található szerkesztés ikonnal megtehetjük.

Az új számlatétel hozzáadásához meg kell adnunk a termék vagy szolgáltatás nevét, mennyiségét, egységárat, kiválasztani a mennyiségi egységet és az Áfát.

A mennyiségi egységet a Terméktörzsben rendeljük hozzá a termékhez. Az Áfa lehetséges értékeit a Pénzügy/Pénzügyi alapadatok menüpont Áfa kódok fülén definiáljuk.

Adó alóli mentesség esetében annak indoklása is feltüntetendő a számlán (Áfa tv. 169.§/m), ennek megadására szintén az Áfa kódok fülön van lehetőség. Az indoklást az érintett Áfa kódot szerkesztésre megnyitva, a Megjegyzés mezőben és a NAV online számla feladás blokk Áfa mentesség indoklása mezőben kell megadnunk.

A Terméktörzsben rögzített névtől eltérő nevet is adhatunk a tételnek, ha a Megjelenített név mezőt kitöltjük.

A fentieken felül adhatunk Megjegyzést a tételhez, ahol bővebb információval láthatjuk el a számlasort.

Tétel alapadatainak megtekintése, szerkesztése

A Tétel nevére kattintva láthatjuk az utolsó beszerzési árat és egy Adatlap nevű gombot. Az Adatlapra kattintva megtekinthetjük és szerkeszthetjük a termék Terméktörzsben szereplő adatait.  

A változások nem jelennek meg automatikusan a tételsorban, hanem szerkesztéssel lehet előhozni az új adatokat.

Kedvezmények

Kedvezmények rögzítésére is lehetőség van számlatételenként. Kétféle kedvezményt adhatunk: százalékos és fix. A Kedvezmény típus mezőben válasszuk ki a megfelelő kedvezmény típust és töltsük ki a Százalékos vagy Fix kedvezmény mezőt!

Számla mentése, véglegesítése

A Mentés vagy Mentés és bezárás gombra kattintva mentjük ugyan a számla adatait, de a számla kiállítása még nem történik meg, nem kap bizonylatszámot. Ekkor még módosíthatunk a számla tartalmán.

A számla véglegesítéséhez válasszuk a Lezárás és Könyvelés gombot, vagy a Nyomtatás gombot. Ekkor kapja meg a bizonylatszámot (számla sorszám). Tovább nem módosíthatjuk. A számlát bármikor kinyomtathatjuk, letölthetjük PDF-ben vagy elküldhetjük e-mail-ben.

A számla automatikusan kontírozásra kerül az előzetesen beállított paraméterek szerint, amely a Kontírtételek altabon látható.

Új számla létrehozása másolással

Egy korábban kiállított számla adatainak másolásával is létrehozhatunk új számlát. Válasszuk ki a másolni kívánt számlát a Vevő számla menüpont alatti listából, dupla kattintással nyissuk meg, majd a Továbbiak alatt a Másolás funkcióval hozzuk létre a másolatot! Változtassunk szükség szerint a számla adatain, majd mentsük és zárjuk le!

Számla érvénytelenítése, helyesbítése

A számlát érvényteleníthetjük vagy helyesbíthetjük a Számla szerkesztése ablakban, a Továbbiak alatt található Érvénytelenítés, Helyesbítés lehetőségekkel.
Válasszuk ki a számlát, dupla kattintással nyissuk meg és válasszunk az alábbi lehetőségek közül!

Érvénytelenítés:
Érvénytelenítéssel sztornózzuk a kiválasztott számlát. Ekkor a program létrehozza tulajdonképpen az eredeti számla másolatát, de az összes tételt fordított előjellel.
A sztornó számlán csak a fizetési feltételeket módosíthatjuk.

Helyesbítés:
Ha csak változtatni szeretnénk a számla adatain, és nem szeretnénk érvényteleníteni, akkor helyesbíthetjük. Válasszuk a Helyesbítés opciót! Ekkor a program létrehoz egy új számlát, melyen az eredeti számla tétele megjelenik negatív és pozitív előjellel is. A tételeket módosíthatjuk, hozzáadhatunk új tételeket.
A helyesbítő számla adataiban a vevő nevét kivéve minden változtatható (fizetési feltételek, teljesítés, számlázási cím, bankszámla, üzleti év, stb.
Helyesbítő számlát többször nem helyesbíthetünk, nem másolhatjuk, csak érvényteleníthetjük.

Kézi számla rögzítése

Amennyiben nem a SMARTBooks rendszerben állítjuk ki a vevő számlát, hanem egyéb forrásból (pl. számlatömb) szeretnénk felvinni, az eredeti bizonylatszámmal, erre is lehetőség van a Pénzügy/Vevő számla menüpontban. Kattintsunk az Új kézi számla gombra! A kézi számla rögzítés csak annyiban különbözik az új vevő számla rögzítéstől, hogy itt a bizonylatszám mezőt ki kell tölteni a számlán szereplő eredeti bizonylatszámmal, és a számla visszanyitható szerkesztésre. Minden másban megegyezik a normál vevő számla rögzítéssel. A Mentés, Lezárás és Könyvelés, stb. lépések is azonosak. A Pénzügy/Vevő számla listanézetben láthatjuk, hogy ezek a számlák Kézi típusba soroltak.

Van arra lehetőség, hogy a más számlázó rendszerből kiállított vevő számlákat manuális rögzítés helyett letöltsük a rendszerbe a NAV online számla rendszeréből. Az így kapott számlák Új státusszal és Kézi számla típussal jelennek meg a Vevő számla menüpontban, ahol már csak az adatok ellenőrzése és a számla lezárása/könyvelése a teendő. Erről bővebben a következő cikkben írunk:

A NAV Online Számla rendszer vevő számla szolgáltatással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók

Előleg számla beszámítása számlázáskor

A számla létrehozásakor előleg beszámítása is lehetséges. Ehhez a partner számára kiállított előlegszámla szükséges.

A Továbbiak… gombra kattintva válasszuk az Előleg felhasználás opciót, ahol megjelennek a partner előlegszámlái, amiből kiválaszthatjuk a jelenleg beszámítandó előleget.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.